Nový blog DÝCHÁRNA:: Fakta a mýty o dechu, první díl

Nový blog DÝCHÁRNA:: Fakta a mýty o  dechu, první díl

25. 02. 2024  |   Jóga

Nadechněte se zhluboka a užijte si kyslíku. Už jste to slyšeli? Je to kec, nebo správně? Rád bych se společně s vámi zažal bořit do hloubky nesmyslů a smysluplnosti jógy a dechu. Vydejte se se mnou na poznávání a boření mýtů o dechu a józe. Začínáme TEĎ... třeba tím, proč dýchat, nebo nedýchat nosem?

O dýchání se toho ví více a více. Vědomost je jedna věc a praxe - však ta podstatnější. Jógová pránájáma vždy pracovala s dechem a technikami, které dech ovlivňovaly. Zabývá se změnou poměru a intenzity dechového rytmu, způsoby dýchání. Ve své dávné době, kdy vznikla, nikdy nepotřebovala výzkumů a doteků vědy, aby něco stvrzovaly. Vždy se jednalo o zkušenosti, samotnou praxi a z ní vycházející dovednosti. Nikdy nešlo o data (historie jógy - letopočty) nebo potvrzení “účinků” pozice, techniky. To prostě tak plynulo, ale v současné době jsme i v úrovni vědy dále…, než jen u předávání zkušeností z učitele na žádku a tak můžeme obé spojit dohromady a využít všeho pro jasnější a efektivnější cíle.

I když jdou názory na cokoliv do plusu, nebo minusu, neznamená to, že je to konečný stav. Je to jen průběh jednoho sledování, jedné etapy a čas ukáže, jak moc se vše promění. A tak je dobré studovat, znát, vědět, mít zkušenost a na základě těchto předpokladů a poznatků vyřknout svou “pravdu”. Součástí toho by však měl prostor pro - “volnost a vývoj”. Měl by být čas pro - čas, který ukáže a ověří vše, co řečeno bylo. A ono to může zůstat konstantní, ale také nemusí a může se vše proměnit. Proto…netvrdit nic na 100% je - dle mého názoru, vhodné pro klid na duši. Je fajn všemu nechat prostor…, protože čas všechno proměňuje.

Pojďte se mnou zkoumat zákonitosti a krásu dechu, mýty a fakta o dechu a hlavně jeho sílu v teorii a především v praxi (ZOOM DÝCHÁRNA 10.3.2024). Jak rozvinout břišní dech, jak uvolnit bránici a jak ji aktivovat, jak zařadit bandhy do praxe jógy a mnoho dalšího v první ZOOM DÝCHÁRNĚ. 

Nadechněte se do břicha … a vydechněte od klíčních kostí dolů - to uslyšíte na lekcích jógy velice často. Ale je to tak? Existuje mnoho informací, které se “jen tak” používají, protože si na ně všichni zvykli, ale jejich opodstatnění je možná zcela irelevantní. 

Mýty jako:

  • Zhluboka se nadechněte, protože tím děláte pro sebe vše nejlepší. 
  • Dýchejte ústy, to není problém.
  • Nadechněte se do břicha, a to …co nejvíce. Nádech, když už …to je “přes čáru” ještě zkuste více, ať máte k dispozici - co nejvíce kyslíku. 
  • Čím více kyslíku přijmete, tím to je lepší. 

A tak bych mohl pokračovat dále a dále. Je třeba bořit mýty a tak se se mnou vydejte do hloubky pochopení fyziologie, mechaniky a principů dýchání, jógové pránájámy i vědeckých výzkumů, které “osvětlují” otázky o tom, jak dýchat. Přečtěte si základní informace o dýchání a vyvarujte se chyb, které se často objevují, bohužel i na józe. 

-vk-


Přidat nový komentář

Jméno