Seznamte se s restorativní jógou (pro JÓGA DNES březen)

Seznamte se s restorativní jógou (pro JÓGA DNES březen)

25. 02. 2016  |   Novinky

Hluboké uvolnění pramenící zevnitř, to je restorativní jóga, která regeneruje a ozdravuje organismus. Dlouhá výdrží v pozici, s aroma vůněmi a zvuky tibetských mís vytvoří podmínky pro hluboké uvolnění. 

8.4. (vyprodáno) a 17.6. v Energy Studiu HOME.

„Restore“ znamená obnovit, vzkřísit, rekonstruovat anebo regenerovat… sebe sama. Dovolit si uvolnění a zastavení je možnost, kterou každý máme, pokud si uvědomujeme, že relaxace je součástí obnovování mentální i fyzické energie. Relaxace je podmínkou dobrého výkonu, a to vše napomáhá celkovému pocitu vitality.

Večer, když přijdete domů, zkuste si najít čas, který bude jen váš. Stačí 30 minut třikrát týdně a díky relaxaci, kterou si dopřejete, budete uvolnění a připraveni na kvalitní spánek. Jakmile se relaxace nebo meditace stane součástí každého dne, pocítíte, jak silný pocit uvolnění budete zažívat. Mysl se odpoutá od celého dne, mentální toxiny z ní vyprchají a tělo se stane volné. Cévy se rozšíří, čímž dojde ke snížení krevního tlaku, a když si lehnete do postele, usnete jako dítě.

Abyste relaxaci prožili naplno, vytvořte si příjemné prostředí. Na pomoc přizvěte relaxační jemnou hudbu, prostor, kde budete relaxovat provoňte mysticky vonnou tyčinkou a zažehněte její oheň. Připravte si deku a jógové pomůcky (bolster, dva kvádry, přikrývku očí, meditační židličku, tibetskou mísu), které umocní relaxaci.

Hluboká relaxace pramení zevnitř těla, které je zastaveno, uloženo do pozice podpořené pomůckami, a stav naprostého klidu a míru nám umožní prostoupit tělo i mysl. Mír je jako splynutí, sblížení se s něčím, co netřeba pojmenovávat. Člověk jen je. Nerozlišuje a cítí silnou vazbu uvnitř sebe sama. Navozený stav uvolnění je tak silný, že netoužíte ani pohnout myslí, natož kousíčkem svého těla. Touha z vás mizí a jen jste. Tělo jako by se ztratilo z vědomí člověka, a prostor se stal neohraničenou volností a šíří, jimiž jste. Forma těla i obrazy v mysli zmizely. Proudění mysli bylo pozastaveno a každým dechem vstupuje do těla i mysli životní síla pramenící z vnitřního spojení se s něčím, co netřeba pojmenovávat. Prostě to je.

Hluboké propojení těla a mysli s dechem vede k naprostému vyhasnutí žádostí v mysli, což proniká celou praxí. Jste-li součástí vedené lekce restorativní jógy, cinknutím činelek je oznámeno ukončení praxe jedné ásany a směřování k nové nepříliš náročné pozici. Pozice se téměř nemění. Pět nebo šest ásan tvoří restorativní praxi dobíjení baterek a vzkříšení organismu. Tělo a mysl se vzájemně prolnuly a spojily. Instruktor, který vás provádí lekcí pomocí aromatických vůní esenciálních olejů rozprašovaných nad vaší hlavou a rozezvučením tibetské mísy na vašem hrudníku, zavede pozornost silněji do vašeho středu. Najednou se ocitáte ve vibracích, které vás rozechvívají a pronikají dovnitř. Nerozlišujete, jen vnímáte sílu vibrace. Restorativní (relaxační) přístup umožňuje hluboké uvolnění těla i mysli. Nejedná se o dynamickou ásanovou praxi, ale o splynutí dechu s pozicí a pozorností do jednoho celku bez pociťování mnohosti.

Uvolnění se prohlubuje s využitím pomůcek, které podporují a podpírají tělo. Restorativní jógou oslovíte hluboké svaly a celou myofasciální síť, včetně nejrůznějších zatuhlinek, o kterých možná ani nemáte povědomí. Jako balzám působí na harmonizaci nervového systému, díky kterému se uvolnění rozšíří do celého systému. Snížením míry napětí se snižuje i krevní tlak, imunita a koncentrace se posilují. Relaxací, která pramení zevnitř, se otevírá prostor pro hlubší navázání vztahu se svým já.

Budete-li praktikovat doma, pozice zaujměte dle svých schopností na zhruba 6–10 minut a po každé z nich chvíli zůstaňte ležet nebo sedět a nechte pozici doznít. Pokud ucítíte nepohodlí, pozici ukončete, pokud nepohodlí není bolestivé, zkuste jej zvládnout, čímž objevíte nový rozměr v jógové praxi.

zdroj: JÓGA DNES

17.6. Energy Studio HOME.

 

oprava titulka oranžová a modrá OK
_MKU5936.JPG