Věřte své autenticitě, aneb Když vás život svádí

Věřte své autenticitě, aneb Když vás život svádí

30. 12. 2023  |   Životní harmonie

Na začátek mého přání do nového roku si vypůjčuji - pro mě - dokonalé vyjádření mého stavu, z Instagramu Thomase Lélu (@thomaslelu): 2021 changed me; 2022 broke me; 2023 opened my eyes; 2024 I’m coming back!

Nevím, jak vy, ale pro mě byl tento rok o mnoho těžší, než jsem zvyklý. Všimněte si však slova “zvyklý”, protože je tím podstatným. Prostě člověk žije s porovnáváním a samozřejmě, když se mu daří a vše plyne - chce v tom zůstat. To je běžné a v pořádku. Samotné hodnocení nás ale lne k vymezování se a odmítání druhé strany mince. Jenomže … jedno bez druhého není. Hodnocením se vymezujeme, omezujeme a často opomíjíme přijímat věci, jak jsou a jsme v touze, jak by to být mělo, nebo ve vzpomínce, jak to bylo. Přivádíme se do emočního nepohodlí, možná obav i strachu, aby to prioritní, to kde se nám líbí, vydrželo.

Občas začnete o sobě i pochybovat, čímž se začnete rozkládat a konfigurace je narušena. Integrita osobnosti je na pranýři a vše se bortí. A jak málo stačí: začít o sobě pochybovat - z jakéhokoliv důvodu.

Přijmout obě strany jedné mince. Přijmout tu opačnou stranu, to je … náročné, avšak je to cesta k ozdravení a nalezení integrity. Je to tréninkový prostor pro uchopení přítomnosti (přijmutí) a hledání postoje ani ne tak zúčastněného, jako pozorovatele.

Ano, byl to těžký rok v porovnání celé naší historie (s Jakubem, osobně a především firemně). Byl však velkým iniciátorem změn, které bylo třeba udělat. Ony se tak plížily a my je … cítili, vnímali - jen se nám do toho “zvyku” moc nechtělo “hrábnout”. Čas však ukázal… a současně - pomáhá. On je učitelem. Sledovat průběh cesty víc, než zaměřit se na cíl, je pro nás návrat ke kořenům - jich využít a vydat se nově na cestu, která baví i s vědomím, že cestou vždy přijde ověření a že se bude i nebude dařit. To je jedna mince o dvou polaritách, to je naprostá přirozenost, i když si myslíme, že  ta druhá (nelákavá) strana mince se nám vyhne.

Vždy, když si uvědomím a vrátím se k našim kořenům, že máme možnost přinášet světlo a radost do temných dnů, rozhostí se ve mně pocit zadostiučinění a smysluplnosti. To je dar, kterým rozklíčuji temnotu a nevědění. Nádechem a výdechem vytvořím a hlavně otevřu prostor pro novou cestu!  Toto uvědomění je DAR. Pod tíhou emocí, nároků a tužeb se na něj zapomíná. A tak přicházejí do cesty - ne překážky, ale pomocníci k uvědomění si tohoto daru: nádech + výdech=vysvobození z myslí i nutného  bloudění.

Rok 2024 je tady. Užijme si ho každý dle svého. Já díky psaní si deníku a orientaci se v napsaném, jsem rozklíčoval priority a kroky pro rok nový. Vím, co dělat, kudy jít i s mírou … že cestu budu muset upravovat. Zapsal jsem si vše a od toho se bude odvíjet vše zasazené. Tak ať se všem daří, ať se daří jít cestou, tvarovat ji a i když si třeba nabijeme hubu, tak ať vstaneme a jdeme dál.

Vašek


Přidat nový komentář

Jméno


Weleda