Síla dechu - je levný a vždy s námi - žijeme-li

Síla dechu - je levný a vždy s námi - žijeme-li

17. 07. 2023  |   Jóga

Tolik financí vynakládáme na prostředky, které mají udržet zdraví, vitalitu a v neposlední řadě i radost. Hledáme v tajemných názvech, kuriozitách a často i nesmyslech. Přitom stačí…využít to nejlevnější a nepřirozenější, co máme každou chvíli života při sobě…DECH.

Jeho síla je neskutečná. Dokáže obnovit vitální funkce, rozvinout schopnosti i udržovat nás v propojení se sebou samým i s něčím převyšujícím.

Dech - okysličení nás drží při životě. Naše automatické dechové vzorce se dají naší pozornosti měnit a dýcháním tak dokážeme proměnit své mentální nastavení, svou vitalitu, život i duchovní sílu. Jsme často odpojeni od sebe sama i od “něčeho víc” a tak tréninkem dechu jsme schopni v sobě opět najít jistotou a sílu.

Dechem dokážeme měnit i emoce, mentální vzorce, které se projevují v našem chování a vnímání světa okolo sebe. Např. ve stresové situaci - když si uvědomíme dech, ji můžeme proměnit ve svůj prospěch jen prací s pozorností. Jak jednoduché to je, když se to napíše, že? Ale ono to funguje. Stačí jen pracovat s vědomou pozorností a trénovat dech. Pak se kvalita našeho života naprosto rozvine a z výrazu naší tváře bude zářit štěstí. Štěstí má totiž jednu podmínku, a tou je …kvalitní dech a k němu stočená pozornost.

Zkuste nyní!

  1. Posaďte se.
  2. Vyrovnejte záda.
  3. Zhluboka se nadechněte a …ústy vydechněte.
  4. Opakujte to 5krát.
  5. Pak zůstaňte sedět a chvíli jen vědomě dýchejte tak, abyste cítili vstupující a vystupující vzduch při nádechu a výdechu. Chvíli mu věnujte pozornost a uvědomte si i čas, který dechu věnujete. Projevte v tréninku touhu dechu věnovat víc času i pozornosti.

Když se v běžném životě budete cítit unavení, bez energie, smutní…zkuste toto jednoduché cvičení. Uvidíte, jak se vše promění.

Více o dechu a praxi dechu v mé nové knize Můj život s jógou a také v probíhajícím online kurzu live úterý od 7.30 hodin na ZOOMu a v připravovaném online kurzu pro Jóga Virtual - Úvod k meditací a síla dechu. Kurz bude k dispozici od 16.9.2023 zde

Fajn den, Vašek.


Přidat nový komentář

Jméno


Weleda