Se zářím začněte psát deník

Se zářím začněte psát deník

31. 08. 2023  |   Životní harmonie

Začátek září přináší skvělou příležitost začít si psát deník jako prostředek udržení řádu a rituálů, seberozvoje a meditace. Denní záznamy, otázky a doporučené antistresové, jógové, koncentrační i meditační techniky mohou pomoci získat lepší orientaci v sobě samém, jak v myšlenkách, tak v urovnání nebo poskládání mentálních obrazů mysli.

V hektickém tempu moderního života se často ztrácíme ve shonu povinností a závazků. Uvědomit si vlastní myšlenky, emoce a mentální obrazy se stává výzvou, která má však dalekosáhlé pozitivní dopady na naše fyzické i duševní zdraví. Jedním z nástrojů, který nám může pomoci nalézt klid a hlubší sebepoznání, je psaní deníku.

1. Osvobozující ventil pro emoce

Psaní deníku nám umožňuje vyjádřit pocity, které bychom jinak mohli potlačovat nebo ignorovat. Zápis myšlenek a emocí nám poskytuje prostor pro prozkoumání vlastního nitra bez strachu z odsouzení nebo kritiky. Tím se uvolňuje tlak uvnitř nás a vytváří se prostor pro emocionální výpary.

2. Reflexe a sebepoznání

Záznamy v deníku nám poskytují zpětný pohled na naše myšlenky a rozhodnutí. Díky tomu můžeme lépe porozumět svým motivacím, reakcím a tendencím. Tato reflexe nám umožňuje postupně rozpoznávat vzory a tím i pracovat na jejich transformaci a zlepšení.

3. Prostor pro kreativitu

Psaní deníku je jako prázdné plátno pro malíře. Můžete zaznamenávat nejen své pocity, ale i nápady, sny a abstraktní myšlenky. Tím podporujete kreativitu a dáváte prostor svému vnitřnímu já se volně vyjádřit.

4. Záznamy životních událostí

Deník může sloužit jako cenný záznam událostí ve vašem životě. S časem se stává archivem vašich zážitků, což může být nejen vzpomínkou, ale také způsobem, jak lépe pochopit svůj vývoj a růst.

5. Meditace a zklidnění mysli

Psaní deníku může být formou meditace. Když se zaměříme na záznamy a slova, stáváme se uvědomělejšími a na chvíli opouštíme každodenní starosti. Tato praxe nám umožňuje dosáhnout vnitřního klidu a uvolnění.

6. Posílení sebepéče

Pravidelné psaní deníku je způsob, jak ukázat sami sobě péči. Věnujeme čas našim myšlenkám, potřebám a růstu. Tím se zvyšuje naše sebeúcta a sebevědomí.

Vzhledem k těmto benefitům není divu, že psaní deníku má dlouhou tradici v různých kulturách po celém světě. Začít tento způsob seberozvoje může být jedním z nejcennějších darů, které můžete sami sobě dopřát. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete psát každý den, týdně nebo jen občas, deník vám může poskytnout klidný a inspirující prostor pro vaše myšlenky, emoce a abstrakce.

VK

Můj tip na strukturovaný DENÍK s otázkami, volným prostorem pro zapisování, teorií mysli, jógově meditačními technikami, cvičebními sestavami i hravými samolepkami - ZDE.

 IMG_2746.jpeg 

Foto: @fotimjogu.cz

Od 16.9. bude na Jóga Virtual aktivní můj nový online kurz: Detox hlavy, aneb DENÍK pro meditační čtení a psaní v praxi. Jedná se o 6ti dílný videokurz zaměřený na dech, pránájámu, techniky prátjáháry, koncentraci, vizualizaci a meditaci. Online kurz mé nové knihy Můj život s jógu, aneb DENÍK pro meditační čtení a psaní. 

Objednejte online kurzu: DETOX HLAVY 

 

  • Foto: Jakub Šamberger
  • Titulní foto: Dušan Štraus
IMG_0971.jpeg
IMG_0973.jpeg
IMG_0977.jpeg
IMG_0985.jpeg
IMG_2746.jpeg
IMG_4026.jpeg
IMG_4027.jpeg
IMG_8274.jpeg

Přidat nový komentář

Jméno


Weleda