Proč je důležité dýchat nosem?

Proč je důležité dýchat nosem?

23. 10. 2023  |   Jóga

Tolik diskusí se vede o dýchání a práci těla v souvislosti s dechem. Nejenom z jógy a její praxe mám osvědčená pravidla, která se na kvalitě dechu podílejí. 

Ať jedech je zdroje vaší síly

Častou otázku mi kladou nejenom studenti: “Proč není vhodné dýchat ústy”? Odpověď je jednoduchá: ústa jsou k jídlu - jsou spojeny s trávicím ústrojím a nos, jehož podstatná část není vidět, je spojený s plícemi. Žaludek má rád potravu, kterou přijímá. Plíce mají rády vzduch a tak ho přijímají. I přesto toto vysvětlení stačit nemusí. Při vrcholové zátěži při sportu, kdy je třeba hodně energie, použijete ústa, ale to extrémní sport. To není život. Při józe a v běžném životě se jednoznačně dýchá nosem!

Výhody dechu nosem

  • je to dýchání přes překážku - zpomaluje a zvalitňuje dech; získáváte čas pro výměnu plynů v/ z krve;
  • je to dýchání, které očišťuje vzduch, umožňuje větší vznik oxidu dusnatému, tím pádem podporujete roztahování cév (vazodilatace) a lepší vstřebávání kyslíku;
  • je to dýchání, kdy nozdry a nosní dutiny filtrují a zahřívají vzduch, což snižuje množství nečistot a částic, které vstupují do plic. Nos také produkuje hlen, který zachytává bakterie a viry.
  • je to dýchání, které pomáhá udržovat správnou vlhkost v dechových cestách a správné pH krve. Tím se zlepšuje celková funkce dýchacího systému;
  • je to dýchání, kterým lépe korigujete dech. Při dýchání jde primárně o výdech, abychom nebyli přesycení kyslíkem (hyperventilace), a byl dostatek oxidu uhličitého - tím byly nastoleny: pH krve a tlak, to je podmínkou pro přenos kyslíku z krve do buněk - buněčné dýchání a tvorba energie (ATP);
  • je to dýchání, které aktivuje energetické dráhy;
  • je vědomým dýcháním, kterým proměňujeme dechový vzorec a snižuje se náročnost organismus na kyslík - a naopak: učíme organismus zvyknout si na horší podmínky - více CO2, což adaptuje organismus a zlepšuje vitalitu, poradíte si s málem… proto se v józe i zadržuje dech, proto sútry hovoří o pránájámě jako o “nedýchání”

Tedy, trénujte postupně, nenásilně dech nosem i během dne. Je to cesta, je to trénink, je to energie… je to vše, co potřebujete pro energii a vitalitu. 

VK


Přidat nový komentář

Jméno