Jógová praxe a období po rovnodennosti

Jógová praxe a období po rovnodennosti

22. 09. 2023  |   Životní harmonie

Uklízíme v sobě. Noříme se do sebe a necháváme opadat listí (vše, co jsme doposud získali), které již není třeba. Zkoušíme to, protože během celého roku jsme toho nasbírali mnoho, a tak po uzrání a sklizni, nepotřebné musí odejít.

S podzimní rovnodenností se dny krátí a noc  i temnota získávají na své síle. Do celého cyklu se vkrádá tma, jako přirozená součást cyklus: zrod, průběh-trvání-zrání, konec a postupně zase …obnova. Je to přirozený proces charakterizující Vesmír a jeho řád.

Uklízíme v sobě. Noříme se do sebe a necháváme opadat listí (vše, co jsme doposud získali), které již není třeba. Zkoušíme to, protože během celého roku jsme toho nasbírali mnoho, a tak po uzrání a sklizni, nepotřebné musí odejít.

Stín, temnota, usebrání se…jsou charakteristická slova, která s podzimem souvisí. Nejsou však špatná. Jen jsou a je to přirozené. Do prostoru naší mysli se dostávají různé výzvy, které chtějí čas, zastavit se a “rozjímat-meditovat” o nich, abychom správně vyhodnotili, co máme pustit, odejít, co zůstat a čemu třeba věnovat pozornost. Máme najít čas a přírodou jsme k tomu vedení, nedělat chvíli nic.

Z jógové praxe je dobré praktikovat pomalejší styly jógy - restorativní jóga, jin jóga, které vedou k zastavení se, ale na druhou stranu…je třeba také dostat do těla, aby se tělo neuložilo k zimnímu spánku a třeba…nezačalo schraňovat. Pohyb - dynamicky je parťák dobré nálady, tak by nějaká dynamická aktivita neměla chybět. Určitě však v tomto období vítězí relaxační a meditační techniky - provádějí myslí a učí nás v ní se orientovat, dostat se nad ní a …nechat být.

Co je opravdu dobré v tomto období…zastavit se. Vytvořit si prostor - třeba se svíčkou, nějakou příjemnou aroma vůní a jen tak být. Vzít si knížku - číst si. Psát DENÍK… zaznamenat vše, co v mysli “tiká” a naučit se v tom číst, orientovat.

Zkuste vyprošťováky:

  • Počítat dech - technika, která vás odpoutá od zacyklení mysli. 
  • Mít pravidelnou praxi jógy (ásany - předklonové, které zklidňují a poskytují čas, kořenové - ty, které poutají a vedou ke stabilitě a síle - pevně se zakotvit, stát na jedné noze, nebo stát hrdě jako mírumilovný bojovník.

Užijte si rovnodennost a čas podzimu. Věnujte se sami sobě bez výmluv, že to nejde, ale najděte čas. Nenajít čas sám na sebe je dost ...smutné. Na druhou stranu to je každého věc. Kdo však ví, co se sebou zamýšlí, čas na sebe vždy najde. 

Pokud byste měli chuť tvořit společnou energii, diskutovat, cvičit, meditovat...od 5.11.jsem připravil buď jednotlivé online workshopy, nebo ucelený program workshopů a online lekcí SVĚT JÓGY ONline Akademie - prostor pro jógu pro širikou veřejnost, tak se třeba můžeme setkávat tam a společně tvořit pozitivní energii.

Krásný podzim.

Vašek


Přidat nový komentář

Jméno