Jak bylo - poznávací jógový retreat NORSKO?

Jak bylo - poznávací jógový retreat NORSKO?

10. 08. 2023  |   Cestování

Výlety lanovkou na horu Ulriken a překrásné túry okolo jezer a po okolí rozsetých, téměř opuštěných chalup, 3 výlety lodí autobusem i vlakem po fjordech, nespočet velkých vodopádů, posedávání v restauracích a kavárnách hansovního města Bergen, zářící slunce nezvykle po celý pobyt a jednodenní déšť, abychom opravdu poznali, jaký Bergen je. Slunce zapadalo kolem 22.30 hodin, tedy dny byly dlouhé a to bylo štěstí, protože tolik zážitků během týdne, se jen tak nepoštěstí.

Poznávání zemí, kultur, lidí i sebe sama. Takové jsou jógové retreaty s Energy Studiem po celé světě. Právě proběhlá jógově - poznávací dovolená v Norsku po fjordech a okolí překrásného Bergenu všechny zúčastněné utvrdila v tom, že toto nebyla poslední návštěva Norska.

Ranní, někdy i večerní jóga v kongresovém hotelu na okraji Bergenu, odkud vedla tramvaj do centra města, jejíž využití jsme kvitovali pro cesty za přírodními i gurmánskými zážitky, příjemně protáhla a zregenerovala několik desítek kilometrů v nohách.

 

Ovce a trollové

Ovečky život je v Norsku ceněn stejně jako lidský. Na ovečky se dává pozor kdykoliv a kdekoliv (to mi silně připomíná Indii a krávy). Také jsou posvátné a ovečky jsou v Norsku navíc chráněné zákonem, který jim stanoví “statusa také to, každá musí mít čip.

V celém Norsku jsou národní tradicí trollové, ke kterým je třeba chovat se s úctou a v norské mytologii mají zvláštní místo. Jsou to mytické bytosti spojované s přírodou a lesy. V norských pohádkách a pověstech se často objevují jako obří bytosti s nadpřirozenými schopnostmi. Považují se za ochránce přírody a mohou mít jak dobré, tak i zlé vlastnosti. Norská krajina, bohatá na krásné lesy a horské oblasti, vytváří dokonalé prostředí pro tajemné příběhy o trollech a ti bývají zřídkakdy nápomocní lidem.

 

 

Střípky o Norsku, ropných vrtech a lovu velryb

Norsko, plným názvem Norské království, je jedním ze severských států na Skandinávském poloostrově v severní Evropě. Má rozlohu 385 207 km² a žije v něm 5 400 000 osob. Hlavním městem je Oslo. Norsko je unitární stát a parlamentní monarchie. První obyvatelé migrovali z jihu na území dnešního Norska asi 10 000 let př. n. l., po ústupu velkých vnitrozemských ledovců. Obyvatelstvo se pomalu šířilo na sever podél pobřeží, kde byly životní podmínky snesitelnější díky teplému Golfskému proudu. Samotný vznik Norska sahá až do doby Vikingů, kteří osídlili tento severní kout Evropy a dobývali mnohá okolní území. Zpočátku byla země rozdrobená do mnoha menších částí, avšak postupně došlo ke sjednocení pod jednu korunu.

Norská ústava vznikla  17. května 1814. Roku 1905 se Norsko definitivně odtrhlo od Švédska a králem se stal dánský princ Karel, který přijal tradiční norské královské jméno Håkon VII.

Norsko odmítlo vstoupit do EU. "Argumentem, proč řekli ne, bylo, že členství by ohrožovalo suverenitu Norska - rybářský průmysl a zemědělství by utrpělo. Tohle členství by vedlo k nárůstu centralizace a mizely by tolik příznivé podmínky pro rovnost a efektivnost rozvoje". 

 

Ropa

Většinu své historie bylo Norsko chudou zemí, především kvůli obtížným přírodním podmínkám. Avšak v 60. letech 20. století byly objeveny rozsáhlá naleziště ropy v Severním moři. Tento nález radikálně změnil ekonomickou situaci země. Norská vláda zvolila unikátní přístup k těžbě ropy. Namísto rychlého obohacení a vyčerpání zdrojů se rozhodla vytvořit "Norský ropný fond". Peníze získané z prodeje ropy byly investovány do tohoto fondu, který slouží k budování infrastruktury, rozvoji vzdělání a dalším dlouhodobým investicím - především do zemědělství a ochranu PŘÍRODY. Na tu jsou Norové velice hrdí a je to cítit v propojení měst a přírody. Péče o ní je národním zájem a myslím si, i velkou inspirací pro ostatní. Dokonalá infrastruktura, která propojuje celé Norsko i s nejodlehlejšími kouty tak rozsáhlé země od severu na jih, urychlí postup všem, kdo chtějí Norsko poznat. Nevýhodou je, že z množství trajektů, které spojovaly různé břehy fjordů a míst, zbylo málo. Silnicemi a nespočtem tunelů se postup turistů skrz Norsko zrychlil a zůstávají tam méně času. To pro turistický ruch - hotely a služby není dobré.

 

 

Velryby

S péči o přírodu a udržitelností však nějak vnitřně nenacházím souznění s lovem velryb. Norsko tvoří spolu s Japonskem a Islandem skupinu posledních zemí na světě, které ignorují mezinárodní zákaz komerčního lovu velryb z roku 1986. Nějak to nemohou pochopit, ač norská vláda neustále kvóty lovu velryb snižuje a vyváží je pouze do Japonska a využívá je pro své účely. Na hlavním bergenském rybím trhu a v restauracích, když jsem uviděl steak z velryby, udělalo se mi špatně a musel jsem si dát jen čistou rýži. A to nejsem vegetarián, ale zde jsem chytil paniku, žaludek se sevřel a nešlo mi jíst.

 

Ačkoli většina kosatek žije v Antarktidě - podle údajů Norského polárního institutu v Tromsø (město za polárním kruhem) se početná hejna kostatek nacházejí také na severu - v Norském a Barentsově moři. Ostrovy Lofoten a Vesterålen, Tysfjord patří k místům s největším výskytem velryb, především pak u jejich nejsevernějšího ostrova Andøya. Vorvani obrovští se objevují v období od června do srpna. No můžete mít štěstí a vidět i keporkaky, plejtváky myšok či plejtváky obrovské. Zimní velrybí safari se realizuje ve fjordech v okolí Vesterålen. V nich při troše štěstí jsou vidět kosatky, a to v období prosinec- leden.

 

 

Norsko mě nadchlo takovým způsobem, jako již dlouho žádný jiný kout zeměkoule. Minulý rok jsem byl nadšený z Islandu, a toto nadšení stále přetrvává. Ale Norsko je zvláštní v tom, že příroda je všudy přítomná v běžném životě. Že ji chrání, uctívají, v ní i s ní žijí, a to i ve městech (i když těží ropu a loví velryby). Už dnes vím, že Norsko a další jeho části, jsou mým  dalším cestovatelským snem a tak i když Norsko v určité míře velryby loví (myslím si, že v historii země to byl jeden z velkých zdrojů obživy i obchodu a lov velryb je historicky dán), tak se těším, až je budu pouze pozorovat a dívat se na jejich majestátnost z blízka. Vždy, když jsem v místě, kde je výskyt velryb, vydržím sedět na pobřeží, nebo útesu nehybně a pozoruji vodní hladinu, zda-li tu nádheru uvidím. A když jedu na raftu (mé havajské zkušenosti) a vedle mě vyskočí velryba z vody, zapomenu dýchat.

 

VK

 

Organizace: BlueBananaTravel ve spolupráci s CK Inex, Energy Studio

 

 

PS: Pro ty, kteří chtějí vědět, jak probíhají poznávací jógové retreaty, v Norsku jsme postupovali takto:

27.7.: Odlet z Prahy do Bergenu (s přestupem v Oslu). Transfer do hotelu, podvečerní lekce jógy.

28.7.: Snídaně, ranní lekce jógy. Následuje 3hodinová plavba po fjordu Bergen-Mostraumen Velkolepá tříhodinová zpáteční cesta z Bergenu nezapomenutelnou scenérií fjordu do maličkého Modalenu. Fantastická prohlídka nádherného Osterfjordu. Bezpečně proplujete proudy a úžiny Mostraumen a doplujete přídí až k mocnému vodopádu. Pohodlné expresní lodě mají panoramatický výhled z kajuty a z paluby.

29.7.: Snídaně, ranní lekce jógy. Následuje celodenní prohlídka Bergenu, bývalého hlavního města Norska a druhé největší město v zemi, jehož neopakovatelnou atmosféru tvoří unikátní hansovní domy, starobylá přístavní pevnost, středověké kostely, staré čtvrti dřevěných domů, akvárium mořských živočichů, pověstný rybí trh i lanovka na místa s nádhernou vyhlídkou na město a okolní zálivy. V rámci celého dne výlet lanovkou na horu Ulriken a možnost túr.

30.7.: Snídaně. Celodenní výlet do nádherné přírody a nejatraktivnější oblasti: druhý nejdelší fjord Norska a třetí nejdelší na světě – Hardangerfjordu. Výlet na ostrov Varaldsøy a do národního parku Hardangervidda s četnými sádky lososů a pstruhů. Dále nebudou chybět vodopády Steinsdalfossen, panoramatická cesta podél Eidfjordu, výjezd k nejnavštěvovanějším vodopádům Vöringsfossen a malebné městečko Voss.

31.7.:  Snídaně, ranní lekce jógy. Volný den a pododvečerní lekce jógy.

1.8.: Snídaně, ranní lekce jógy. Celodenní výlet populární jízda po nejkrásnějších přírodních scenériích v okolí největšího fjordu Norska Sognefjordu panoramatická jízda železnicí Bergen do horského Myrdalu, plavba po známým fjordech na seznamu UNESCO Sognefjordu (nejdelší a nejhlubší fjord Norska) a Naeroyfjordu (vysoce ceněný pro svou takřka neporušenou krajinu), cesta autobusem podél vodopádů Stalheimfossen (jeden z nejkrásnějších vodopádů Norska) a Tvindefoss (152 metrů vysoký vodopád Tvindefoss proslulý svou krásou) do městečka Voss a železnicí zpět do Bergenu.

2.8.: Snídaně, ranní lekce i večerní lekce jógy, volný den.

3.8.: Snídaně, ranní lekce jógy. Dopoledne volný program. Odpoledne transfer na letiště a odlet do Prahy (s přestupem v Oslu).

2e0d05bb-ad14-45e7-8dde-3de0dc643565.jpeg
4A10B829-A23F-4CDC-95DD-5C44FF4FCE2C.jpeg
a1253ab5-f204-42ae-ac4f-38d27e6d3939.jpeg
bb1bf6c2-9c7d-460f-9559-b14f3ea2918d.jpeg
IMG_0014.jpeg
IMG_0031.jpeg
IMG_0033.jpeg
IMG_0038.jpeg
IMG_0078.jpeg
IMG_0157.jpeg
IMG_0177.jpeg
IMG_0179.jpeg
IMG_0188.jpeg
IMG_0200.jpeg
IMG_0250.jpeg
IMG_0251.jpeg
IMG_0265.jpeg
IMG_0300.jpeg
IMG_0307.jpeg
IMG_0309.jpeg
IMG_0317.jpeg
IMG_0318.jpeg
IMG_0345.jpeg
IMG_0346.jpeg
IMG_4551.jpeg
IMG_4669.jpeg
IMG_7373.jpeg
IMG_8452.jpeg
IMG_8984.jpeg
IMG_9136.jpeg
IMG_9185.jpeg
IMG_9190.jpeg
IMG_9199.jpeg
IMG_9234.jpeg
IMG_9239.jpeg
IMG_9447.jpeg
IMG_9481.jpeg
IMG_9487.jpeg
IMG_9505.jpeg
IMG_9715.jpeg
IMG_9722.jpeg
IMG_9724.jpeg
IMG_9727.jpeg
IMG_9730.jpeg
IMG_9787.jpeg
IMG_9814.jpeg
IMG_9842.jpeg
IMG_9878.jpeg
IMG_9927.jpeg
IMG_9940.jpeg
IMG_9958.jpeg
IMG_9969.jpeg
IMG_9979.jpeg

Přidat nový komentář

Jméno