Irsko … pod kůží
04. 08. 2024 | Cestování
Jen jeden den doma a v sobě pocit, že mi něco chybí. Já vím, většinou se to říká po každé dovolené, ale nyní to je jiný pocit. Jako když vám vezmou nejmilejší hračku… kus vás chybí. A tento pocit nyní ve mně je. Pláně, zelená, prostornost, svěží vzduch a lidé… nějak mám pocit, jako bych se vrátil odněkud, kde mi je jako doma.
Irsko, známé také jako Smaragdový ostrov, je země plná bohaté historie, dechberoucí přírody a živé, spontánní kultury. Od dramatických útesů Moherských skal po klidné zelené louky a starobylé hrady či kláštery, Irsko nabízí návštěvníkům nespočet důvodů k obdivu. Kromě přírodní krásy je Irsko také domovem přátelských lidí, tradiční irské hudby a slavného svátku svatého Patrika.
Irové jsou známí svou láskou k hudbě a tanci. Tradiční irská hudba se často hraje v hospodách, kde se lidé scházejí a baví se a málo jich rozhodně není. Irsko je také domovem jedněch z nejstarších palíren whisky na světě. Tradiční irská whiskey je trojnásobně destilovaná, což jí dodává jemnou chuť. Dala základ i té skotské a přitom původ “palírny” je až z arabského světa a tvorby parfémů. Do Irska ji paradoxně přivezli mniši ze svých misijních cest. Irská kuchyně je jednoduchá, ale chutná. Mezi tradiční pokrmy patří fish&chips, irské dušené jehněčí, soda bread (sodový chléb - dříve byly kvasnice drahé a nedostupné). No a když se řekne Irsko, vybaví se “zelená” barva, jako symbol nádherné přírody, která je přítomna nejenom na venkově, ale i ve městech.
Náš jógově poznávací retreat začal odletem z Prahy a příletem do Dublinu. Po příletu do Dublinu jsme se vydali směrem do historického města Galway na západním pobřeží a Dublin si nechali až na poslední dny. Cestou jsme se zastavili v palírně whisky, kde někteří ochutnali místní výrobu.
Galway nás přivítalo svou krásou a bohémskou atmosférou. Město je plné uměleckých galerií, hudby, historických památek, zpěvu racků a vůně moře. Prošli jsme se po přístavu a navštívili Španělský oblouk, což je pozůstatek středověkých městských hradeb. Na noc jsme se však vydali do malého městečka Ballinasloe, kde jsme hned druhý den ráno začali i jógovou praxi.
Další den jsme se vydali na návštěvu Moherských útesů, jedné z nejznámějších přírodních zajímavostí v Irsku. Mohérské útesy jsou symbolem nezdolné síly a krásy přírody. Stojí pevně proti náporu větrů a bouří, jako připomínka toho, že i my můžeme čelit všem výzvám života s odvahou a vytrvalostí. Jejich majestátnost může být inspirací pro objevení vnitřní síly pokračovat, i když je cesta obtížná. Každý den je novou příležitostí vyniknout a růst, stejně jako tyto útesy, které se zvedají vysoko nad oceánem již mnoho miliónů let.
Současně je třeba říci, že je to turistická “atrakce” a tak i adekvátně k tomu je zde mnoho lidí, hodně omezení a svobodu pohybu po útesech zde opravdu nenajdete, ale rozhodně to stojí za to. Krásné výhledy, dechberoucí Atlantik a jeho vůně, síla a divokost, úžasný vzduch. Cestou zpět jsme zastavili na surfařské pláži a den jsme zakončili přejezdem - převozem přes řeku Shannon do Killarney, kde nás čekalo ubytování na dvě noci a další část naší cesty.
Ráno jsme se vydali na známý Ring of Kerry (jeden ze tří “prstů - geografická podoba této části země na jihozápadním pobřeží Irska), panoramatický okruh, který nabízí nádherné výhledy na krásu Irské přírody, pasoucí se krávy a ovce, staré kláštery, opatství, ve kterých křesťanská historie Irska zanechala hodně otisků ve společnosti až do dneška. Křesťanské školy v “monopolu církve” skončily až na konci minulého století, ale např. základní školy tuto dominanci mají dodnes a rozvody byly povoleny až po roce 1995. Rozvody byly v Irsku povoleny po referendu, které se konalo 24. listopadu 1995. V tomto referendu hlasovalo 50,28 % voličů ve prospěch změny ústavy, která by umožnila legalizaci rozvodů. Následně byla příslušná legislativa přijata a zákon o rozvodech vstoupil v platnost 27. února 1997. Vliv církve v Irsku je tedy silný, i když sňatky stejnopohlavních párů byly povoleny vcelku brzy poté v roce 2015, jako jedny z prvních na světě.
Ladies View (výhled královny Viktorie na jezera a pohoří), Muckross House (pobytové místo královny Viktorie -tří denní návštěva) nádherná zahrada, jezero a panství), malá městečka plná barev, hortenzií - tento čas strávený v národním parku Killarney byl skutečným rájem pro milovníky přírody a klidu.
A nyní už Dublin. V Dublinu jsme podnikli pěší prohlídku města, navštívili jsme památky jako Merrion Square, O´Connell Street, Trinity College, Temple Bar, Halfpenny Bridge, Christ Church Cathedral a katedrálu sv. Patrika i moderní část Dublinu. Kdo chtěl, navštívil pivovar Guinness. Ostatní podnikli výlety do různých míst i v okolí Dublinu. Nebyl by to Dublin, kdybychom nestrávili čas v místních restauracích, barech … irských pubech. Ulice Drurry a davy bavících se mladých vyzývala k sednutí si na chodník, stejně jako oni, a pařbě.
Při dalším výletu jsme zastavili v zahradách panství Powerscourt v srdci pohoří Wicklow Mountains. Je to krásné panství s velkými zahradami, ale chcete-li zažít spíš irskou přírodu, jděte do ní. Naše poznávání Irska jsme zakončili výletem do přístavního městečka Howth - tramvají z našeho hotelu na okraji Dublinu a pak vlakem na naší desetikilometrovou procházku k majáku Baily Lighthouse. Procházka po útesech byla tou svobodou a krásou přírody Irska a také perfektní tečkou za naším irským dobrodružstvím.
A jóga? Každé ráno nás protáhla a připravila na putování Irskem. Je to výborná kombinace… jóga a poznávání, které již třetím rokem uskutečňujeme na přelomu července a srpna. Začali jsme Islandem, následovalo Norsko a fjordy, nyní Irsko. Moc děkujeme naší průvodkyni Evě, která nás již jako v Norsku provedla krásami Irska. Příští rok nás čekají Lofoty. Tak kdo chcete zažít dobrodružství, poznávání, jógu a užít si pohodovou skupinu, udělejte si čas a pojeďte s námi, Energy Studiem a Blue Banana Travel v létě 2025 na Lofoty.
Vašek a Jakub
PS: fotky jsou rozházené, srovnat nešly...ale to nevadí. Stačí vnímat a cítit.