Powerjóga pod povrchem

Powerjóga pod povrchem

09. 04. 2018  |   Powerjóga

Pro web www.jogadnes.cz můj článek o účincích powerjógy v rámci praxe. 

Jarní odlehčení těla přináší úžasnou energii celému člověku, stejně jako výborné uvolnění kloubů, lepší pocit z pohybu, a i sebe sama. Pročištění těla se projeví v mysli. Mysl pookřeje a z očí září lehkost a radost. Když se potom ocitnete na lekci jógy, zjistíte, jak výborné je cvičit se splasklým a pročištěným tělem. Prostě život v našich podmínkách přináší s sebou i znečišťování těla, kloubů, svalů a organismu, a tak jarní i podzimní očista je, dle mého názoru, potřebná pro celkovou vitalitu. A především po zimě, kdy vládla tamastická energie, je jaro jako průnik světla do tmy i jógové praxe. Ve svalech nebo kloubech, kde jste předtím cítili napětí nebo nekomfort, se po očistě objeví možnost jít dál a necítit bolest.

Opět ráno, kromě své každodenním praxe, jsem navštívil lekci Jakuba v Energy Studiu Praha. Zvolil powerjógu, protože ji mám rád a miluji Jakubovo vedení lekce jógy. Na nic si nehraje, jasně, srozumitelně, a především dobře provádí a navádí do pozic a je cítit dlouholetá zkušenost. To si pak člověk rád užije lekci a svěří se do rukou šikovného a inspirativního lektora powerjógy.

Protažení a posílení těla jsou vedlejšími, ač markantními stavy, které se při cvičení powerjógy běžně dějí. Vydáte-li se na lekci powerjógy, objevíte mnoho svalů, o kterých jste ani nevěděli, a celým cvičením pozic a prací s dechem budujete hluboký stabilizační systém páteře – střed těla. Ač to nebyl váš záměr, i tak se to děje. Jedinečnost jógového pohybu spočívá ve stimulaci mozku a regenerování těla od základu. To je skryté tajemství powerjógové ásanové praxe, které na povrchu vidět není, ale uvnitř se dějí zázraky. Ano, po lekci powerjógy se cítíte současně silní a uvolnění, a uvnitř vašeho těla doznívá mnoho započatých procesů na úrovni metabolické, hormonální, a i přestože už lekce skončila, vše se stále ladí. Proto není vhodné hned po lekci sprchování nebo rychlé pití vody. Ještě probíhá „dopékání“, a to je jedna z nejúžasnějších fází, která po lekci jógy nastává. Nervová soustava zažívá ladění, které se projeví vyrovnáním aktivity a pasivity a vy se po powerjóze cítíte úžasně.

Člověk, praktikující powerjógu, má možnost navštěvovat různé lekce a stále v nich objevuje něco nového. Ač je systém koloběhu pozdravu slunci a vkládání bojovníků daný, tak i přesto v celém systému dochází k různým obměnám a variantám lekcí powerjógy. V začátku se člověk učí dobře stát a držet tělo a postupně se vydá i do náročnějších pozic, které trénují sílu a ohebnost těla, a také mysli. Trénink dechu, středu těla i koncentrace vede k celkové jógové praxi. Lekce powerjógy jsou vedeny pro všechny, aby mohli společně cvičit začátečníci i pokročilí. Je-li šikovný učitel powerjógy, najde řešení pro každého, kdo na společné lekci je.

Pod povrchem powerjógy je schovaný potenciál, který je aktivován pozicemi, dechem a prací s pozorností. To je na józe úžasné. Nikdo to nečeká, a přesto se po ní dějí věci. Časem člověk zjistí, že proměňuje i chování, vnímání života okolo sebe a postoj k okolí. Nejenom tedy fyzický potenciál je rozvíjen a udržován, ale především mentální oblast je nově formována..., a to šel člověk „jen“ cvičit powerjógu.

Powerjóga je pro mě cesta mírumilovného bojovníka, kdy základní zbraní je odhodlání něco pro sebe dělat. Přístup k sobě sama i okolí, trénink těla a kultivace hlavy (mysli) je symbióza, která vzniká na lekci powerjógy. Ta rozvíjí radost, hravost a důvěru v sebe sama a podporuje sílu mysli pro každodenní běžný život.

 


Přidat nový komentář

Jméno