Když se jaro zeptá, aneb #netřebablbnout

Když se jaro zeptá, aneb #netřebablbnout

02. 02. 2018  |   Životní harmonie

Přichází to dvakrát do roka. Časopisy o tom píší a předhánějí se, kdo “vymyslí” něco nového a něco víc. Na Instagramu a sociálních sítích se objevuje mnoho zaručených tipů, jak ….
Lidé se mě na to ptají a chtějí doporučení, jak se...

...pročistit a detoxikovat.

Po náročné zimě, kdy chybí sluneční svit, teplo a nálada je stejně jako teplota často pod bodem mrazu, je nadcházející jarní období velice vhodné pro očistu. Nemusíme si nic nalhávat, když si přiznáme, že zvládnout zdravou stravu během zimy, je náročné. Zima vyžaduje trochu teplejší a těžší potraviny, než jaro nebo léto. Člověk se po nich může cítit těžký a zanesený, a tak jaro je zde pro znovuprobuzení.

Nějak nerezonuji s tím, že se každý musí čistit a že je to nutné. Pokud člověk žije způsobem, že zvládá dodržovat zásady zdravé stravy, rytmus stravování, pravidelně se pohybuje, nepodléhá stresu a smutku, umí vyvážit pracovní nasazení a svůj osobní život, není nutnost radikálně očišťovat tělo. Ale i tak je dobré dopřát ledvinám, játrům a střevům odlehčení. Právě ony zachytávají škodliviny ze všeho, co nás obklopuje, co zkonzumujeme a nebo co v nás způsobuje psychickou nepohodu. Vše se v zimě usazuje, stejně jako při nepravidelném stravování si tělo více chrání to, co nedostává pravidelně, a tak trochu v zimě přibere na své váze. Jaro je obdobím, jak vstát, protáhnout se a užívat si nádech a výdech s radostí a lehkostí.

Zde přináším své tipy:

Tipy ájurvedy
Očista těla a střev pomocí Triphaly - několik tisíc let stará ájurvédská kúra pro očistu těla. Jemným způsobem odvádí z těla toxiny a usazeniny kovů a na očistu má největší vliv. Ze své zkušenosti vždy v období očisty zařazuji celou kúru od Ecce Vita, jelikož si myslím, že jejich doplňky stravy jsou vyvíjeny velice dobře a navazují na mou zkušenost z Indie, kterou mám z ájurvédské kliniky.

Ranní sklenička vlažné vody s Aloe Vera - čistým jablečným nefiltrovaným octem a také již připravený produkt od Ecce Vita Liver Plus - bylinka Picrorhiza kurroa ochrání játra před účinky řady toxinů, podpoří tvorbu žluči v játrech a vylučování žluči ze žlučníku.


Tipy z českých luhů a hájů
Březová šťáva se od nepaměti pije pro své očistné schopnosti, a proto se doporučuje při jarním i podzimním detoxu. Je známá jako zkrášlující a posilující prostředek, který dobře slouží i např. při horečce a žaludečních potížích. Dalšími skvělými vlastnostmi jsou hojivost, redukce váhy a pro ženy známý nekonečný boj s celulitidou. Pravidelným užíváním tohoto ušlechtilého a chutného nápoje vyplavíte škodlivé látky a usazeniny z těla zcela přirozenou cestou. I přes její počáteční močopudnost očekávejte po čase zdravou a odpočatě vypadající pleť. A to za to stojí - Weleda


Všeobecné tipy
K pohybové aktivitě můžete přidat lehké třídenní odlehčení organismu, abyste ulehčili jak vnitřnímu, tak vnějšímu tělu (vnitřní prostředí, pohybový aparát). Zamyslete se nad svým způsobem stravování a pokud něco chcete změnit, začněte plánem pro tři dny. V těchto třech dnech eliminujte příjem bílé mouky (především pšenice), cukru v jakékoliv podobě, masa, uzenin, mléčných výrobků a všech potravin, které jsou připravovány z mnoha složek. Nepijte alkohol! Černý čaj a kávu nahraďte kvalitním zeleným čajem. Během celé očisty popíjejte čistou vodu. Ptáte se, co vám zbyde k jídlu? Mnoho toho není, ale nyní potřebujete „vyprázdnit trubky“ a pročistit játra. Jarní očistou se zbavíte jarní únavy a dosáhnete rovnováhy. Mysl, tělo i duše budou spolupraco-vat a vy se můžete věnovat realizaci nových plánů a rozhodnutí, která učiníte. Játra souvisí s novými začátky, plány a ambicemi. I ve všech těchto skutečnostech je třeba nalézt rovnováhu.

Spánek je výborným pomocníkem pro odlehčení organismu, který při něm regeneruje. Jděte spát mezi 22.-23. hodinou. Každý den cvičte jógu v ranních časech, kdy organismus není zatížený celým dnem, a večer dechem a meditací pročistěte svou mysl, abyste mohli kvalitně spát.

Očista nosu - džala netí (výplach nosu konvičkou s roztokem slané vody)
Očista jazyka (škrabka na jazyk)
Jednou za měsíc v začátku a postupně každý týden odlehčený den (půst, popíjení bylinných čajů a vody)
Pracujte na nastavení mysli a zbavte se napětí, stresu a smutku (mentální stavy očišťuje jóga a meditace)
Pravidelně 20-30 minut ranní jógové praxe (ásany, pránájáma a meditace)
Večerní očistná meditace

Očista naplno mimo domov
Očistit se mimo domov, během týdne, kdy máte na sebe čas, nemáte pracovní a jiné povinnosti, ale máte naprosto vyhrazený čas sám pro sebe, je dle mého názoru TOP očista. Já sám jsem jednou zažil očistu na ájurvédské klinice (viz knížka Jóga, očista a rituály) a všem vřele doporučuji. V tuto chvíli balím krosnu a chystám se opět do rukou doktora Vinoda na klinice Ayushkama v Rišikéši, aby pročistili celé mé potrubí. Promazali ho olejem a pomohli tělu lépe vylučovat. Jóga a meditace jsou součástí a tak 10 dnů pro sebe, to je pro mě důležitý okamžik…jen já a péče.

Všechny produkty, které doporučuji najdete na jednom místě - Jóga Market (eshop www.jogamarket.cz) a mnoho dalších rad a tipů v mé knížce Žijte jógu, kde se ročním obdobím věnuji.

Užijte si odlehčení organismu, jak chcete a když pro sebe něco nyní uděláte, během celého roku z toho budete čerpat. To stojí za to.

VK

??? a jak to máte vy? zkoušíte něco? máte nějaký tip? 

 

Programy změny životního stylu naleznete ZDE

CC86FF7E-E2FB-49CD-8120-7589C7A805F9.jpeg
fullsizeoutput_3fdd.jpeg
fullsizeoutput_403e.jpeg

Komentáře


Přidat nový komentář

Jméno


Weleda
Bio Bachovky